
ALKMAAR– AZ start de campagne Opgeleid in Noord-Holland, waarmee de club de eigen jeugdopleiding nadrukkelijk onder de aandacht brengt. De lancering volgt op een succesvolle periode waarin zelfopgeleide spelers een sleutelrol speelden bij het winnen van de Eurojackpot KNVB Beker en de Johan Cruijff Schaal, én bij de sterke seizoensstart van de Alkmaarders.
AZ beschikt dit seizoen over dertien zelfopgeleide spelers in de A-selectie: Wassim Bouziane, RoZangelo Daal, Elijah Dijkstra, Wouter Goes, Wesley Hoedt, Peer Koopmeiners, Dave Kwakman, Mexx Meerdink, Rome-Jayden Owusu-Oduro, Lewis Schouten, Kees Smit, Calvin Stengs en Hobie Verhulst. In de eerste zeven officiële wedstrijden van het seizoen 2026-2027 werd 69,7% van alle speelminuten gemaakt door spelers afkomstig uit de eigen AZ Jeugdopleiding, het hoogste aantal van alle clubs wereldwijd. Daartoe behoort ook het debuut van Jong AZ’er Hessel de Wit in de hoofdmacht, dat hij maakte in de thuiswedstrijd tegen ADO Den Haag. De start van de campagne sluit naadloos aan op het debuut van Mexx Meerdink bij het Nederlands elftal van donderdagavond 24 september.
Zichtbaar bij het winnen van prijzen
Het opleiden en ontwikkelen van spelers vormt al jaren een kernonderdeel van de clubfilosofie. Dat vertaalt zich in kansen in het eerste elftal. Bij de gewonnen Eurojackpot KNVB Beker stonden zes zelfopgeleide spelers aan de aftrap; twee anderen vielen in. In de strijd om de Johan Cruijff Schaal waren dat zeven basisspelers en eveneens twee invallers.
‘11 van Wijdewormer’
Hoofd Jeugdopleiding Paul Brandenburg ziet de ontwikkeling met trots: “Dat zoveel spelers uit onze opleiding nu samen in AZ 1 spelen én prijzen winnen, is bijzonder. De beroemde ‘11 van La Masia’ van FC Barcelona is altijd een inspiratie geweest: elf spelers uit de eigen opleiding samen op het veld. Wij dromen van onze eigen ‘11 van Wijdewormer’. Met negen zelfopgeleide spelers op het veld tegen FC Utrecht waren we daar al dichtbij. Tegelijkertijd werken we elke dag aan de volgende generatie.”
Campagne in de regio
Met Opgeleid in Noord-Holland brengt AZ dit verhaal breed naar buiten. Dertien zelfopgeleide spelers krijgen een eigen campagne-uiting die via diverse mediakanalen in de regio Noord-Holland zichtbaar wordt. De boodschap is helder: AZ biedt talentvolle spelers uit de eigen opleiding de kans om door te groeien, te presteren en prijzen te winnen op het hoogste niveau. Daarnaast krijgt ook trainer Leeroy Echteld, die zijn trainerscarrière in het betaald voetbal bij AZ begon, een eigen campagne-uiting.




